جنبه های زیبایی شناسی دست سالمندان شامل بدتر شدن کیفیت پوست با تغییر رنگدانه های پوستی، وجود شلی پوست، سیاهرگ ها و تاندون های قابل مشاهده در پشت و عدم وجود بافت چربی زیر جلدی است. از پیوند چربی می توان برای ایجاد دو اثر استفاده کرد: پر کردن و جوان کردن دست. با استفاده از چربی اتولوگ بدست آمده می توان پشت دست را پر کرد. این نوع لیپوفیلینگ امکان پوشاندن وریدها و تاندون های قابل مشاهده را فراهم می کند و در نتیجه دستی با خطوط یکنواخت مانند یک دست جوان ایجاد می شود. علاوه بر این، مقدار زیاد سلول‌های چربی اضافه شده، تأثیر مفیدی بر بافت‌های عمقی و سطحی پوست دارد و در نتیجه دست را جوان می‌کند [3].

انتقال بافت چربی به طور کلی برای درمان مشکلات زیبایی و تغییر شکل دست انجام می شود. اکثر بیماران فقط برای مشکلات زیبایی تحت درمان قرار می گیرند. با این حال، برخی از بیماران برای بازسازی لازم پس از تحمل تروما نیاز به درمان دارند [3، 4].

هدف از این مقاله ارائه تجربیات و پروتکل ما برای پیوند چربی دست برای تغییر شکل و جوانسازی دست ها بود.

قابل اعتماد و متخصص:
مواد و روش ها
بین ژانویه 2003 و ژانویه 2016، یک مطالعه گذشته نگر بر روی تمام بیمارانی که تحت پیوند چربی در پشت دست قرار گرفتند، انجام شد. در تجزیه و تحلیل عواملی مانند سن، جنس، زمان عمل، نوع عمل و عوارض را در نظر گرفتیم.

تکنیک جراحی
ابتدا باید ناحیه پشت دست که بافت چربی در آن تزریق می شود مشخص شود. تزریق چربی به دست پهلوها، ناحیه اطراف ناف یا صورت داخلی ران یا زانو معمولاً به عنوان مناطق اهداکننده برای استخراج بافت چربی انتخاب می شوند. پیوند چربی به دست یک روش نسبتاً ساده است. معمولاً فقط به بی حسی موضعی نیاز دارد و به صورت سرپایی انجام می شود. ترکیبی از ناروپین (10 میلی لیتر)، آدرنالین (1: 200.000) و کلرید سدیم (9 میلی گرم در میلی لیتر و 50 میلی لیتر) به عنوان محلول بی حسی موضعی استفاده می شود. برای بیهوشی، 5 میلی‌لیتر از محلول بیهوشی به پشت دست (شکل 2) و 50 میلی‌لیتر به ناحیه‌ای که بافت چربی از آنجا استخراج می‌شود، تزریق می‌شود (شکل 3) .3). قبل از شروع استخراج چربی، مهم است که حداقل 20 دقیقه صبر کنید تا عمل آدرنالین انجام شود. استخراج چربی تنها به 5 دقیقه زمان نیاز دارد و با استفاده از یک کانول (قطر بیرونی 3.0 میلی متر) انجام می شود. حداقل 30 سانتی متر مکعب از بافت چربی جمع آوری می شود (شکل ​(شکل 4).4). سپس چربی به مدت 10 دقیقه تخلیه می شود. آلاینده هایی مانند خون، سرم و روغن حذف می شوند. و به این ترتیب چربی آماده تزریق می شود (شکل ​(شکل 5).5). در نهایت 10 تا 30 سانتی متر مکعب چربی به پشت دست تزریق می شود. پیوند چربی با استفاده از یک کانول (قطر بیرونی 1.4 میلی متر) از مچ و نه از انگشتان انجام می شود (شکل ​(شکل 6).6). چربی به آرامی در بالای فاسیای عمقی پشتی توزیع می شود تا از سوراخ شدن عروق جلوگیری شود. پروفیلاکسی آنتی بیوتیکی همیشه با سفالکسین 1 گرم ارائه می شود. هر 12 ساعت به مدت 7 روز معاینات پس از درمان در 24 ساعت، 7 روز، 1 ماه، 3 ماه و 12 ماه پس از درمان برای ارزیابی بهبودی هان انجام می شود.

 

منبع