روش کنونی درمان بیماری‌های مختلف مبتنی بر داروهای مصنوعی است که تأثیرات نامطلوبی از خود نشان می‌دهند و همچنین فعالیت ژنتیکی و متابولیکی را تغییر می‌دهند. علاوه بر این، برخی از داروهای تهیه‌شده از گیاهان و ترکیبات آن‌ها نسبت به داروهای مصنوعی که در درمان بالینی استفاده می‌شوند، دارای اثربخشی بیشتری هستند. گزارش قبلی نشان داده است که مصرف منظم میوه ها و سبزیجات به شدت با کاهش خطر ابتلا به بیماری های مختلف مرتبط است. چندین مطالعه اپیدمیولوژیک نشان داده است که شیوع بیماری های قلبی و سرطان در حوزه مدیترانه در مقایسه با سایر نقاط جهان به دلیل رژیم غذایی غنی از زیتون و فرآورده های زیتون کمتر است. زیتون معمولاً در مدیترانه و شبه جزیره عربستان مصرف می شود و در قرآن کریم و متون علمی مدرن نیز مستند شده است. مطالعات قبلی نشان داده است که ترکیبات زیتون مانند اولئوروپئین، اسکوالن و هیدروکسی تیروزول عملکرد ژن ها و سایر فعالیت ها را تعدیل می کنند. در این بررسی، ارزش دارویی زیتون و ترکیبات آن از نظر رویکرد درمانی در مدیریت بیماری ها از طریق تنظیم فعالیت های مختلف خلاصه می شود.

کلمات کلیدی: زیتون، فعالیت آنتی اکسیدانی، فعالیت ضد تومور، کنترل بیماری ها
قابل اعتماد و متخصص:
مقدمه
گیاهان دارویی و ترکیبات آنها از زمان های قدیم برای درمان بیماری ها و پیشرفت بیماری ها استفاده می شد. زردچوبه، سیاهدانه و میوه‌های خرما از طریق فعالیت‌های آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و سایر فعالیت‌های مختلف مانند تعدیل مسیرهای ژنتیکی در مدیریت بیماری‌ها نقش دارند [1-6]. روش فعلی درمان مبتنی بر داروهای مصنوعی موثر است اما عوارض جانبی نیز دارد. شیمی‌درمانی و پرتودرمانی روش‌های درمانی مؤثری هستند که برای مدیریت بدخیمی‌ها استفاده می‌شوند، اما سمیت شدیدی را در بافت‌ها نشان می‌دهند. داروهای ایمن و موثر برای کنترل توسعه و پیشرفت بیماری مورد نیاز است. محصولات طبیعی از طریق تعدیل فعالیت های سلولی و مولکولی بدون هیچ گونه عارضه ای جایگزین مناسبی برای پیشگیری از سرطان هستند. گیاهان و فرآورده های آنها از زمان های قدیم برای درمان بیماری ها مورد استفاده قرار می گرفتند و همچنین در طب آیورودا و یونانی جایگاه مهمی دارند.

 

در اسلام، گیاهان و ترکیبات آن در رژیم غذایی و درمان بیماری‌های مختلف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. حضرت محمد (ص) از گیاهان مختلف استفاده می کرد. خرما، سیاه دانه، زیتون و انواع گیاهان دارویی توصیه شده برای درمان بیماری ها [7،8].

درخت زیتون، Olea europaea، میوه زیتون را تولید می کند و یکی از اجزای حیاتی رژیم غذایی مدیترانه ای است. اسید اولئیک، یک اسید چرب تک غیراشباع نقش مهمی در پیشگیری از سرطان دارد، در حالی که اسکوالن اثرات ضد سرطانی نشان داد. چندین مطالعه اپیدمیولوژیک نشان داده است که میزان بروز بیماری عروق کرونر قلب (CHD) و سرطان در حوزه مدیترانه در مقایسه با سایر نقاط جهان کمترین است زیرا رژیم غذایی آنها سرشار از زیتون و فرآورده های زیتون است [9].

زیتون و ترکیبات آن از طریق آنتی اکسیدان، ضد تومور و ضد میکروبی و تعدیل عملکرد ژن، نقش حیاتی در مدیریت بیماری ها نشان می دهند (شکل 1).

یک فایل خارجی که دارای یک تصویر، تصویر و غیره است.
نام شی ijcem0007-0799-f1.jpg است
شکل 1
زیتون و ترکیبات آن نقش حیاتی در مدیریت بیماری ها دارند.

قابل اعتماد و متخصص:
فعالیت آنتی اکسیدانی
فرآیند اکسیداسیون یکی از مقصران اصلی آسیب غشای سلولی، آسیب لیپید و DNA در بدن ما است. سیستم دفاعی طبیعی به عنوان آنتی اکسیدانی موجود در بدن ما که محصولات ایجاد شده روغن زیتون طبی در اثر اکسیداسیون یعنی رادیکال های آزاد را خنثی می کند. عدم تعادل در سیستم دفاعی و فرآیندهای اکسیداسیون باعث ایجاد تجمع رادیکال های آزاد می شود و باعث ایجاد و پیشرفت بیماری می شود. گیاهان و ترکیبات آنها از طریق فعالیت آنتی اکسیدانی، داروی ایمن و موثر در کنترل بیماری ها هستند. پیشگیری از سرطان از طریق رویکردهای آنتی اکسیدانی استراتژی کلیدی برای مهار، به تاخیر انداختن یا حتی معکوس کردن فرآیند سرطان زایی ارائه می دهد [10،11]. گیاهان مختلف و ترکیبات آنها مانند زردچوبه، سیاه دانه، خرما و زنجبیل از طریق فعالیت آنتی اکسیدانی نقش عمده ای در کنترل بیماری ها دارند. ترکیبات فنل در به دام انداختن مستقیم رادیکال های آزاد یا از بین بردن آنها از طریق یک سری واکنش های جفت شده با آنزیم های آنتی اکسیدان نقش دارند [12]. میوه ها، روغن و برگ های زیتون به دلیل وجود فنل ساده (هیدروکسی تیروزول، تیروزول)، پلی فنل ها (اولئوروپئین گلوکوزید) نقش حیاتی در مدیریت بیماری های مختلف دارند. و سایر اجزای تشکیل دهنده سکویریدوئیدها (SID)، شکل دی آلدهیدی اولئوروپئین (SID-1). محققان قبلی نشان داده‌اند که مدل‌های in vitro و ex vivo. فنولیک روغن زیتون دارای خواص آنتی اکسیدانی بالاتر از ویتامین E بر روی لیپیدها و اکسیداسیون DNA است [13-16].

قابل اعتماد و متخصص:
فعالیت ضد میکروبی
بروز مقاومت دارویی در سراسر جهان در حال افزایش است و همچنین به عنوان مسدود کننده در نتیجه درمان عمل می کند. مقاومت باکتریایی در برابر عوامل ضد میکروبی مختلف یکی از مقصران اصلی شکست درمان است. درمان مبتنی بر آنتی بیوتیک در برابر باکتری

منبع